Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inköpa och distribuera energi, driva lokalt kommunikationsnät samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 374 169 | 1 205 653 | 1 052 959 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 529 330 | 439 084 | 330 912 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 516 893 | 426 400 | 319 003 |
| Årets resultat (tkr) | -928 | -789 | 542 |
| Summa tillgångar (tkr) | 3 955 582 | 3 591 374 | 3 333 636 |
| Antal anställda | 106 | 95 | 90 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 374 169 | 1 205 653 | 1 052 959 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 529 330 | 439 084 | 330 912 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 516 893 | 426 400 | 319 003 |
| Årets resultat (tkr) | -928 | -789 | 542 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 3 475 111 | 3 164 555 | 2 924 698 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 480 471 | 426 819 | 408 938 |
| Tillgångar (tkr) | 3 955 582 | 3 591 374 | 3 333 636 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 112 738 | 113 666 | 114 455 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 594 320 | 2 388 868 | 2 226 510 |
| Avsättningar (tkr) | 641 | 756 | 613 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 247 883 | 1 088 084 | 992 058 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 3 955 582 | 3 591 374 | 3 333 636 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 987 | 1 250 | 1 185 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 64 704 | 56 467 | 52 992 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 30 196 | 28 617 | 25 362 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 106 | 95 | 90 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 12 964 | 12 691 | 11 700 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 905 | 909 | 884 |
| Vinstmarginal | 38.5% | 36.4% | 31.4% |
| Soliditet | 50.1% | 51.1% | 51.5% |
| Kassalikviditet | 38.5% | 39.2% | 41.2% |
Kraftringen Nät AB ingår i en koncern med 18 bolag. Moderbolag är Kraftringen Energi AB (publ) och koncernmoderbolag är Lunds Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inköpa och distribuera energi, driva lokalt kommunikationsnät samt därmed förenlig verksamhet.